Festivali Rruta nga data 14-19 Tetor në Teatrin e Dramës

од admin_kult

Teatri Dramatik i Shkupit do të jetë nikoqir i Unionit të dhjetë Rajonal të Teatrove – Triglav Ruta Grup, i cili do të mbahet nga 14 deri më 19 tetor.

Gjatë kësaj jave të festivalit, publiku maqedonas do të mund të shohë gjashtë shfaqje përfaqësuese dhe më të shpërblyera të teatrove nga rajoni – Teatri Ulisis nga Zagrebi, Teatri Dramatik i Beogradit, Teatri Lokal i Lubjanës, Teatri i Qytetit Podgorica, Teatri i Dhomës 55 nga Sarajeva, dhe Festivali do të mbyllë teatrin e dramës me shfaqjen Një incident i çuditshëm me qenin gjatë natës.

Ruta Grupa Triglav zhvillohet çdo dy muaj në një nga gjashtë qendrat teatrore.

Hapja madhështore e festivalit teatror Ruta Grup Triglav do të bëhet më 14 tetor me Rade Sherbedxhija dhe Milan Mariq (personazhi kryesor në filmin për Toma Zdravkoviç) në shfaqjen “Kush ka frikë nga Virginia Woolf”, me regji të Lenka Udovicki bazuar në Tekstin antologjik nga Edward Albee. Shfaqja është një bashkëprodhim i Teatrit Ulisis dhe Teatrit të Dramës së Beogradit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе