Në mbrëmje do të shfaqet koncerti “Hyjnor” në Filarmoninë

од admin_kult

Me rastin e festës më të madhe krishterë, Pashkëve, Orkestra Nacionale Filarmonike do të mbajë koncertin “Hyjnor” në mbrëmje (25 prill) në orën 20:00. Në koncert do të interpretohet për herë të parë një nga veprat më madhështore të kompozitorit skocez Xhejms Mekmilan, “Shtatë fjalët e fundit nga kryqi”. Në pjesën e dytë të programit, Simfonia nr. 4 “Tragjike” e kompozitorit austriak Franc Shubert.

Dirigjent i koncertit “Hyjnorë” është maestro Konrad van Alfen nga Holanda, dirigjent i ftuar i shpeshtë i Filarmonisë, ndërsa me orkestrën do të performojë kori “ProArs”, i përgatitur nga maestro Sasho Tatarçevski.

“Shtatë fjalët e fundit nga kryqi” është gjithashtu një nga veprat vokalo-instrumentale më të spikatura të kohëve të fundit. Bëhet fjalë për porosit nga BBC TV dhe u shfaq premierë në shtatë episode të natës gjatë javës së shenjtë në 1994 nga Kori  “Kapella Nova” dhe Ansambli Skocez, i drejtuar nga Maestro Alan Tavener. Teksti është tradicional dhe bazohet në të katër Ungjijtë për të formuar një paraqitje vijuese të shtatë fjalive të fundit të folura nga Jezusi. “Shtatë fjalët e fundit nga kryqi” konsiderohet me të drejtë kryevepra e Mekmillanit sepse është kaq komplekse dhe katartike.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе