“Tanc Fest” shënon Ditën botërore të kërcimit, “Menada” për Marin Cërvenovin

од admin_kult

Me shfaqje jubilare nën moton “I gjallë: nga lëvizja në virtuozitet – 20 vjet përsosmëri në kërcimin bashkëkohor”, festivali Tanc Fest, në mbrëmje, në Teatrin kombëtar të Maqedonisë, me fillim nga ora 20:00, do të shënojë 29 prillin- Ditën Botërore të Kërcimit.

Në kuadër të shënimit të ditës do të lexohet mesazhi maqedonas, autor i së cilës këtë vit është primabalerina e Operës dhe Baletit Kombëtar Sandra Mijallkova, do të ndahet çmimi “Menada”, ndërsa publiku do të ketë mundësia për të parë shfaqjen “Vendi. shumë e veçantë për të”.

Çmimi “Menada” për arritjet më të larta në fushën e artit të kërcimit do t’i ndahet pas vdekjes artistit të baletit Marin Crvenov, doajenit të baletit maqedonas, i cili la gjurmë të pashlyeshme në zhvillimin e baletit maqedonas dhe që u aktivizua në skenë nga viti 1961 deri në vitin 1990, si kampion shumëvjeçar.

Pas ndarjes së çmimeve do të shfaqen “THE BEST OF” nga Risima Risimkin dhe “Vendi,Ssumë e veçantë për të” nga koreografja Adriana Dançevska.

Edicioni përvjetor i festivalit mbështetet nga Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе