Në MAB do të prezantohet projekti “Confutatis – nga çfarë janë bërë heronjtë” nga artisti figurativ Velimir Zernovski

од admin_kult

Në Muzeun e Artit Bashkëkohor sonte (26 prill) në orën 20:00 do të zhvillohet projekti “Confutatis – nga çfarë janë bërë heronjtë” nga artisti figurativ Velimir Zernovski, i realizuar si eventi final në kuadër të Bienales Evropiane Nomade – Manifesta 14.

MAB bën me dije se në kuadër të manifestimit një natë do të promovohet një botim i shtypur me tekstin hyrës “Për bashkëpunimin me Velimir Zernovskin”, konceptuar nga teoricieni i artit dr. Ketrin Nikolls, kuratore e Manifesta 14 dhe Hamburger Bahnhof – Galeria Kombëtare e Artit Bashkëkohor, Berlin.

Projekti u zbatua me mbështetjen e Manifesta 14, Prishtinë, 2022

Ministria e Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Publikimi është shpallur në kuadër të një projekti të mbështetur nga programi Evropa kreative i Bashkimit Evropian.

Hyrja është falas.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе