Mesazhe me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Kërcimit, 29 Prill

од admin_kult

Bordi i vallëzimit i Qendrës Maqedonase ITI ka zgjedhur primabalerinën Aleksandra Mijallkovska si autore të mesazhit maqedonas me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Kërcimit, e cila shënohet më 29 prill.

Mijallkova, artiste e baletit në Operën dhe Baletin Kombëtar në Shkup, në mesazh thekson se vallëzimi është dëshmi e fuqisë së shpirtit njerëzor, vërtetim i krijimtarisë, qëndrueshmërisë dhe forcës.

“Sot ne bashkohemi për të festuar bukurinë e thellë dhe fuqinë transformuese të kërcimit si formë arti që përmes shprehjes së saj kapërcen gjuhën, kulturën dhe kufijtë, duke prekur zemrat dhe shpirtrat e njerëzve në mbarë botën.” Ne bashkohemi për të nderuar artin e jashtëzakonshëm të lëvizjes së trupit si një shprehje e thellë e krijimtarisë, diversitetit dhe unitetit njerëzor. Në kërcim, ne gjejmë jo vetëm bukurinë dhe superioritetin, por edhe një gjuhë të përbashkët që na bashkon të gjithëve, është shprehur Mijallkova në mesazh.

Bordi Ndërkombëtar i Rrjetit ITI UNESCO zgjodhi si autore të mesazhit botëror primabalerinën argjentinase Marianela Nunoz, artiste baleti në Baletin Mbretëror në Buenos Aires.

“Kujtesa nuk mjafton për të krijuar histori. Dhe historia e një teatri është historia e njërit dhe të tjetrit dhe flet se si arti dhe kërcimi migruan dhe u rritën në gjerësi të ndryshme gjeografike”, thekson Nunoz në mesazhin me rastin e Ditës Botërore të Kërcimit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе