Edicioni i 9-të i KRIK festival për kulturën kritike fillon me ekspozitën e Dubravka Ugreshiq

од admin_kult

Me hapjen e ekspozitës së shkrimtares Dubravka Ugreshiq “Shkolla e Kuqe”, në mbrëmje në HKS Qendra “Jadro”, fillon edicioni i nëntë i KRIK – festivali për kulturë kritike, organizuar nga Kontrapunkt. Në hapjen e ekspozitës do të flasin Maja Bojaxhievska dhe Petar Milat.

KRIK 09, i cili këtë vit po mbahet në kuadër tematik “Makinat e dëshirave – Arti si (r)evolucion”, njofton se nesër në mbrëmje (27 prill) në orën 18:30 do të zhvillohet xhiro ekskluzive e ekspozitës me Petar Milat nga Instituti Multimedia, Zagreb.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 9 maj, kur me fillim nga ora 19:30 do të bëhet promovimi i katër librave të Dubravka Ugreshiqit dhe më pas do të zhvillohet bashkëbisedim.

Dubravka Ugreshiq (1949 – 2023) është autore e librave “Një pozë për prozë”, “Shtefica Cek në nofullat e jetës”, “Jeta është një përrallë”, “Sforcimi i romanit-lumi”, “Muzeu i pakushtëzuar”. Tradhtia”, “Lexim i ndaluar”, “Ministria e dhimbjes”, “Askush në shtëpi”, “Nuk ka asgjë këtu!”, “Mbrojtëse shtrigash”. Ajo jetoi dhe punoi në Amsterdam.

Ekspozita është në organizim dhe partneritet midis Institutit Multimedial të Zagrebit dhe Kontrapunkt/Krik – festival për kulturën kritike. Realizohet në kuadër të projektit “Pamje perifere”, të bashkë-financuar nga fondet e Bashkimit Evropian – Europa Kreative.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе