Kostadinovska-Stojçevska: Ne e kemi për detyrë  që të ushqejmë dhe ruajmë pemën mashështore të maqedonishtes

од admin_kult

— „Unë e mbolla farën dhe ju duhet të jeni të gjallë për të korrur frutin e saj” – sipas fjalëve të Dimitar Miladinovit, ne i korrim frutat çdo ditë, por në të njëjtën kohë kemi  borxh për të ushqyer dhe ruajtur pemën madhështore maqedone  – tha ministrja e kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska në ceremoninë e sotme në Klubin e deputetëve me rastin e shënimit të Ditës së gjuhës maqedonase – 5 majit.

Në manifestimin solemn, të cilin e organizoi Ministria e Kulturës, morën pjesë: kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministra, përfaqësues të trupit diplomatik, profesorë dhe figura të tjera të shquara nga jeta publike dhe politike në vend.

Duke uruar ditën e gjuhës moderne maqedonase, ministrja e Kulturës tha se manifestimi i sotëm realizohet për nder të themeluesve të shkrim-leximit dhe letërsisë sllave, për nder të të gjithë atyre që krijuan, mblodhën dhe u larguan për nder të autorëve të sotëm që e ushqejnë gjuhën tonë.

Ajo, duke cituar profesorin Viktor Fridman, i cili thotë se „gjuha maqedone është aq unike sa nuk mund të jetë kopje e askujt”, falënderoi të gjithë ata që, siç tha ajo, gjuha maqedone nuk e kanë amtare, por e kanë mësuar me dashuri dhe e flasin nga shpirti.

— Gjuha maqedonase ka shumë veçori që thonë gjithçka. Unik është edhe alfabeti maqedonas – vetëm ai ka 31 shkronja, si 31 arsye pse e dua, e dua gjuhën maqedonase. Vetëm ajo nga gjuhët sllave përmban shkronjat X, Q dhe GJ – shtoi Kostadinovska-Stojçevska.

Ministrja e Kulturës tha se në këtë shpërngulje globale dhe përzierje të gjuhëve, nuk duhet të humbasim betejën me anën e keqe të kohëve moderne dhe të harrojmë pasurinë e dialekteve me bollëk.

– Në këtë zonë të vogël, në disa pjesë, vendasit mezi kuptoheshin fillimisht. Prandaj na duhej Blazhe Koneski për ta kodifikuar këtë pasuri tonën gjuhësore, si bazë, për ta përkthyer në një gjuhë moderne, letrare maqedone.

Sharmi i dialekteve tona që e ruajmë nga harresa duke përdorur anën e mirë të digjitalizimit, para së gjithash, në dosjet në Institutin e Gjuhës Maqedone, është vërtetim se ne maqedonasit jemi kudo. Dhe nuk do ta kemi përderisa të flasim dhe të flasim me gjeneratat tona në gjuhën maqedone – tha ministrja e Kulturës.

Në fund të fjalës së saj, ministrja Kostadinovska-Stojçevska shpalli Konkursin „Vizato në gjuhën maqedonase”, i cili tashmë është publikuar në ueb faqen e Ministrisë së Kulturës. Qëllimi i konkursit është stimulimi i përdorimit të përditshëm të gjuhës moderne maqedonase dhe përmes shprehjes që u përshtatet veçanërisht të rinjve – grafitit si shkrim muri.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе