Kostadinovska-Stojçevska: Bajrami na kujton vlerat e paqes, tolerancës dhe unitetit

од admin_kult

Ministrja e Kulturës, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajrami, u ka dërguar urim qytetarëve të besimit islam në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

“Bajram Sherif Mubarak Ollsun të gjithë bashkëqytetarëve të fesë islame që në 30 ditët e kaluara kanë qenë këmbëngulës në agjërim dhe lutje dhe durim kanë pritur festën më të madhe dhe më të gëzuar të sotme, Fitër Bajramin.

Ditët e ardhshme të Bajramit janë shpërblim dhe gëzim për myslimanët, por edhe mesazh për të gjithë se vlerat universale të paqes, respektit të ndërsjellë, bashkimit, dhembshurisë, tolerancës dhe mirëkuptimit janë çelësat e suksesit.

Ndajeni gëzimin e Bajramit me të dashurit tuaj, familjen, të afërmit, miqtë, fqinjët, si dhe ata që kanë nevojë për ndihmë gjatë këtyre ditëve, në mënyrë që të gjithë të ndjejnë bukurinë e vërtetë të Bajramit.

Uroj që festa e sotme t’i mbushë shtëpitë tuaja me shëndet, dashuri dhe mirëqenie, ndërsa së bashku ndërtojmë  të ardhme më të mirë të bazuar në vlerat evropiane dhe harmoninë multietnike”, shkruan ministrja e Kulturës në urimin e saj.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе