Revolucioni kulturor dhe arti i autorit në aktivitetin promovues – Fillojnë Ditët e Kongresit të Buzëqeshjes

од admin_kult

Institucioni i ri nacional Manifestimi “Kongresi i Ditëve të Smilevës”, përmes një programi jozyrtar, nisi me festën e historisë dhe kulturës. Ngjarjet muzikore që organizohen për nder të Kongresit të Smilevës janë një lloj revolucioni kulturor me shprehje të artit të autorit.

Drejtori i institucionit, Vlladimir Dellovski, theksoi se koncerti me emrin “Sesioni i bashkëpunimit” është i motivuar nga rëndësia e bashkëpunimit të vazhdueshëm ndërmjet artistëve dhe punëtorëve të kulturës, përmes të cilit i kushtohet respekt traditës dhe historisë së Maqedonisë.

“Bashkëpunimi është si një institucion kulturor, si një shenjë e shekullit të kaluar, më duket si një klithmë e njohur nga koha e prindërve të mi, si një thirrje ndaj një shoku që prodhon të njëjtat dridhje në të njëjtat vargje. Kongresi i ri Kulturor i Smilevës, një mbështjellje me vlerë historike dhe e përshtatur me kontekstin dhe kohën e re, vazhdon të njëjtën luftë, këtë herë luftë kulturore”, – tha Dellovski para të pranishmëve.

Ministrja e Kulturës, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, mori pjesë në fillimin e kremtimit të Kongresit, në manifestimin “Bashkëpunimi, bufeja e fshatit – sinonim i bashkimit dhe bashkëpunimit”. Është vendi ku institucioni i sapoformuar “Kongresi i Ditëve të Smilevës” filloi të afirmojë idetë programore për promovimin e historisë dhe traditës së revolucionarëve të kryengritjes së Ilindenit.

Sonte u mbajt koncerti i parë i serialit “Sesioni i Bashkëpunimit”, në të cilin performuan “Mojra” mistike dhe karizmatike  dhe muzikanti mjeshtëror Oliver Josifovski (“Lubojna”).

Ministrja e Kulturës përshëndeti nismën dhe qasjen moderne në promovimin e kulturës, folklorit, historisë dhe traditës maqedonase, e cila hap mundësi të reja për afirmimin e ngjarjes historike, domethënëse për vendin, por edhe për promovimin e së bukurës nga rajoni i Smilevës.

“Sesioni i Bashkëpunimit”, siç njofton organizatori, është një platformë nomade për muzikë cilësore të autorit, e cila do të realizohet përmes kooperativave në rajon.

Manifestimi qendror “Ditët e Kongresit të Smilevës” do të mbahet më 17 dhe 18 maj në Smilevë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе