Ekspozitë retrospektive e Jovan Shumkovskit në Muzeun e Artit Bashkëkohor

од admin_kult

Në Muzeun e Artit Bashkëkohor në Shkup, nga sot deri më 28 shkurt të vitit 2021, do të vendoset ekspozita retrospektive e Jovan Shumkovskit me titull “Ujë/ Mur”.

Ekspozita tregon veprën e njërit prej artistëve më të rëndësishëm dhe me më ndikim maqedonas, praktika artistike e të cilit gati katër dekadëshe përcakton një interes të vazhdueshëm kërkimor dhe një shpikje të guximshme në formimin dhe shprehjen e mendimit dhe pikëpamjes së tij artistike për botën dhe kohën që jetojmë.

Shumkovski është profesor i rregullt në FAB nga viti 2002. Pas tij ai ka mbi njëzet ekspozita personale në vend dhe në botë (Beograd, Sarajevë, Sofje, Lubjanë, Stokholm, Paris, Nju Jork, Aleksandri dhe të tjerë). Në 1995 ishte përfaqësues i Maqedonisë në bienalen e famshme në Sao Paulo, Brazil dhe në 2001 në Bienalen e Venecias.

Ekspozita mund të shihet çdo ditë nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 8 pas mbrëmjes, përveç të hënës, dhe të dielën vizita zgjat deri në orën 1 pasdite. Kuratori i ekspozitës është Zoran Petrovski, ndërsa projekti mbështetet nga Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе