Në kinematekë fillon Festivali i filmit pa zë dhe klasik

од admin_kult

Me projeksionin e „Nosferatu, simfonia e firkës“, film nga Fridrih Villhelm Murnau nga viti 1922 dhe shoqërimi muzikorë i Xhijan Emin, më 31 gusht ( e mërkurë) në orën 20:00 në kinemanë verore, Kinemateka fillon edicionin e këtij viti të Festivalit të filmit pa zë dhe klasik që do të zgjasë deri më 7 shtator.

Në 14 termine do të prezentohen: tre filma nga përfaqësuesi tipik i ekspresionizmit gjerman Murnau; dy me Baster Kiton minicikël e Rajner Verner Fasbinder; nga një fillm nga autorët francez vedet Luj Mall dhe Kllod Sote; si dhe trashëgimia vendore dokumentare – Të rejat e filmit ( 1945- 1948).

Festivali është në organizim të Kinematekës dhe Kinemasë Ballkan.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе