Olivera Nikolova fituese e çmimit “Prozart” në 10 “PRO-ZA Balkan”

од admin_kult

Shkrimtarja maqedonase Olivera Nikolova është fituese e çmimit “Prozart” për kontribut autorja në zhvillimin e letërsisë në Ballkan, i cili ndahet nga Festivali Ndërkombëtar Letrar “PRO-ZA Balkan”, edicioni i 10-të jubilar i të cilit do të mbahet prej me 18 deri më 21 shtator.

– Olivera Nikolova është një shkrimtare maqedonase, që shënoi letërsinë maqedonase në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të dhe fillimin e shekullit të 21-të, prandaj me të drejtë mund ta konsiderojmë atë një bard letrar, veprat e të cilës do të konsiderohen edhe në të ardhmen si kulmi i Letërsië klasike maqedonase. Duke filluar nga botimet e saj në kuadrin e letërsisë maqedonase për fëmijë, deri në romanin e saj të fundit, ajo u ofroi lexuesve jo vetëm në Maqedoni por edhe në Ballkan privilegjin unik për të lexuar përmes veprave të saj gjërat që janë shkruar këtu dhe tani, dhe jehona e të cilave do të kumbojë larg në të ardhmen, thuhet në vendimin e bordit për ndarjen e çmimit “Prozart”, në krye me shkrimtarin Ermis Lafazanovski.

-Nikolova, e cila shpesh përmendet si nëna e të gjithë shkrimtarëve maqedonas, në letrën me rastin e marrjes së çmimit thotë: – Për mua “PRO-ZA Balkan” ka përfaqësuar gjithmonë një lartësi nga e cila kam mundur të kem gëzimin e përshëndetjes së kolegëve shkrimtarë, të pranishëm, por edhe jo të pranishëm, që i njohë dhe nuk i njohë, që i lexoj dhe i bëj, jo të lexuara, por dridhjet autentike krijuese të të cilit thjesht kanë humbur thelbin e vetëm asaj që është e jashtëzakonshme. Padyshim që prania e lexuesve krijon më shumë bukuri seç kemi pasur ndonjëherë për momentin, më shumë ndjeshmëri për të gjithë, por edhe më pak pasion për mrekullitë e jetës dhe realitetin e papërpunuar, thotë Nikolova.

Olivera Nikolova, e cila është tregimtare, romanciere dhe dramaturge, ka lindur në Shkup në vitin 1936. Ajo e kaloi tërë jetën e saj të punës në Radio Televizionin Maqedonas si redaktore dhe dramaturge. Është anëtare i Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë që nga viti 1963. Libri i saj ikonë për fëmijë “Zoki Poki” është bërë i domosdoshëm në shkolla dhe mbi të është filmuar një serial televiziv për fëmijë.

Organizator i festivalit “PRO-ZA Ballkan” është “Prozart Media”,njëherit mbështetës është edhe Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе