Ekspozita “Misionarja e Mëshirës – Kujtimet e Nënë Terezës në Arkivin Shtetëror”

од admin_kult

Me rastin e 25-vjetorit të vdekjes së Nënë Terezës, Arkivi i Shtetit organizon ekspozitën me titull “Misionarja e Mëshirës – Kujtimet e Nënë Terezës në Arkivin Shtetëror”, e cila do të hapet zyrtarisht më 5 shtator (e hënë) në orën 12: 00, në Muzeun e luftës maqedonase.

Siç informon organizatori, Arkivi Shtetëror posedon dokumentacion arkivor për familjen Bojadxhiu gjatë qëndrimit të tyre në Shkup deri në vitin 1934, si dhe gjatë vizitave të Nënë Terezës në Shkup, të cilat për herë të parë do të prezantohen para publikut.

– Qëllimi është që të prezantojë rininë dhe familjen e saj në Shkup. Ekspozita përbëhet nga 15 panele me më shumë se 100 foto dhe dokumente, sipas Arkivit Shtetëror.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе