Në Galerinë e Artit Figurativ ekspozitë të Toma Dimovski

од admin_kult

Në Galerinë e Artit Figurativ sot në ora 12 do të hapet ekspozitë personale ,,Bunishte” të Toma Dimovski. Me  respektimin e të gjitha masave për parandalimin e përhapjes së virusit korona dhe protokollit për ngjarje publike, ekspozita do të jetë e hapur gjatë ditës deri më ora 20.

-Toma Dimovski, në kuadër të këtij projekti, një performim interaktiv  dypjesëshe e titulluar ,,Bunishte (vend i plehrave)”, e inkurajuar nga mosrespektimi dhe vandalizmi i shpeshtë i artit në hapësirën publike, përmes një seri grafike në mënyrë metaforike e parashtron pyetjen:,,Nëse dhe Sa” Arti dhe veprimtari e artit  janë të mbrojtura në shtetin tonë, dhe Sa kultura në shoqërinë tonë është e Hedhur në Plehra?”, në fakt kjo është shtysa kryesore për debatin që artisti intensivisht dhe në mënyrë sugjeruese e ngre  me vetë ekspozitën, përkatësisht  gjendjen dhe rëndësinë e veprave të artit në shoqërinë tonë, duke prekur çështjen e perceptimit të veprës artistike dhe qëndrimin te njerëzit shprehin midis këtyre dy mënyrave të ekspozimit, thotë Angela Vitanovska, historiane e artit për ekspozitën e Dimovskit.

Ekspozita realizohet me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе