,,Viti i ri – fillim i ri”! titullohet koncerti i fundit të Filarmonisë për vitin 2020

од admin_kult

,,Viti i ri-fillim i ri!” titullohet koncerti i fundit i Filarmonisë për vitin 2020 i cili do të mbahet të enjten në ora 20:00. Bëhet fjalë për një koncert të pazakontë që do të ndërthur traditën, klasiken dhe xhazin brenda një nate. Koncerti do të realizohet në bashkëpunim të Shoqatës së xhaz muzikantëve, dirigjent është XhijanEmin. Si solistë do të interpretojnë XhonIlijaApellgren,SaraMejs, DejanBobiq, PolinaTaseva dhe KalinaVelkovska.

Sezoni i ri i Filarmonisë 2020-2021 i cili simbolikisht është titulluar “ Tingulli i dy metrave” u hap me 3 shtator dhe deri në fund të muajit janë realizuar 16 koncerte në programin e rregullt dhe në sallën kamertale.  Filarmonia ishte institucioni i parë në fushën e kulturës që zhvilloi protokolle të veçanta për realizimin e koncerteve në kushte të veçanta të cilat i kërkon Kovid -19.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе