Me shfaqjen e filmit”Dadoja e përkyer” fillon Muaji i Frankofonisë

од admin_kult

Sonte në Kinotekën e Maqedonisë së Veriut do të shfaqet premiera e filmit “Dadoja e përkryer” me të cilën bëhet hapja e Muajit të Frankofonisë.

Bëhet fjalë për ekranizim e romanit të famshëm, po me të njëjtin emër nga Lejla Sliman, për të cilin autorja e fitoi çmimin “Goncourt” në vitin 2016. Filmi është në regji të Lisi Borleto, ndërsa në rolet kryesore marrin pjesë Karin Vijar, Lejla Bekti dhe Antoan Rajnhard. Filmi është i përkthyer edhe në gjuhën maqedonase.Para projeksionit , do të mbahet edhe promovim i përkthimit në gjuhën maqedonase i romanit të njëjtë, nga ana e botuesit “Antollog”,  botim i cili ishte i mbështetur nga Institutu Francez në Pariz në kuadër të programit për mbështetje të veprimtarisë botuese në vende të tjera.

Ngjarja është e organiuar nga Institutu Francez në Shkup dhe Kinotekës së Maqedonisë së Veriut.

 

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе