Në Dellçevë përfundoi projekti për ruajtjen e vlerave tradicionale kulturore

од admin_kult

Në Dellçevë përfundoi realizimi i projektit „Të promovojmë kulturë“, të cilin e implementoi Insituti Nacional Qendra kulturore „Nikolla Jonkov Vapcarov“. Në suaza të aktiviteteve ashtu siç informon koordinatori Kristijan Trajanovski janë mbledhur një numër i madh i punimeve artizanale, të dhuruara nga qytetarët e Dellçevës dhe rrethinës.

Drejtori i Institucionit Metodi Tolevski, ndërkaq, informoi se një nga aktivitetet për promovimin e folklorit të Dehur është edhe  mikpritja e Festivalit Ndërkombëtar në Turqi, i cili do të mbahet në gjysmën e dytë të prillit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе