Ka ndërruar jetë Mirko Popov, një nga autorët më të njohur të muzikës maqedonase dhe producentët e muzikës elektronike

од admin_kult

Mirko Popov, një nga autorët më të njohur të muzikës maqedonase dhe producentët e muzikës elektronike, ka ndërruar jetë pas një sëmundje të shkurtër. Në të njëjtën kohë, Popov ishte një nga DJ-të më me ndikim dhe të suksesshëm të Shkupit, kantautor dhe botues, një nga themeluesit e festivalit të xhazit “Kraj Vardarot Jazz” si dhe iniciator dhe redaktor i projektit të tij muzikor, platformës ” Forca e Rinisë së BE-së”.


Ngushëllime familjes së Mirko Popovit dhe gjithë kolegëve dhe miqve të tij dërgoi ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska, e cila theksoi se Popov ishte promotori më i shquar i skenës dhe kulturës së pavarur muzikore maqedonase.
“Produksioni i tij nënshkroi mbi 300 botime të autorëve maqedonas të muzikës bashkëkohore. Ai la një trashëgimi që ne kemi detyrim t’ua përcjellim brezave të ri si mësim për diçka ndryshe, krijimtarinë e guximshme dhe rëndësinë e kulturës alternative”, shkruan ministrja e Kulturës në telegram.


Popov ka lindur në vitin 1972 në Shkup. Në vitin 1998, ai themeloi “PMG Recordings”, një kompani lider e pavarur diskografike në vend me mbi 300 publikime.


Grupi “PMG Collective”, ku është autor i muzikës, teksteve, vokalistit dhe operatorit të makinerive të tingullit, rritet në një nga grupet kryesore vendase të dekadës së parë të shekullit të ri. “PMG collective” ka nxjerrë nëntë albume dhe një edicion të hiteve më të mëdha, si dhe ka bërë disa turne maqedonase dhe evropiane.
Ka qenë anëtar i disa ansambleve muzikore, ndërsa që nga viti 2020 prodhoi, lëshoi dhe interpretoi si solo artist me emrin “Kuartet Mirko Popov”.

Ka interpretuar disa role në shfaqje teatrale, si dhe është autor i disa veprave muzikore për teatër dhe film. Është autor i librit “Të dua 20 vjet *Monografi për kolektivin PMG”. Ai është edhe autor i librit për fëmijë “Planeti rozë” i botuar për “Pylli i çuditshëm” në maqedonisht dhe shqip.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе