“Formati i madh” – ekspozitë DLUM në Shtëpinë e Armatës

од admin_kult

Në Shtëpinë e Armatës në mbrëmje në ora 20:00 do të hapet ekspozita “Formati i madh” e Shoqatës së Artistëve të Bukur të Maqedonisë së Veriut. Ekspozitën do ta hapin, kryetarja e DLUM-së Jana Maneva Çuposka dhe kryetarja e Këshillit Artistik të DLUM-së Diana Tomiq Radevska.

Janë përzgjedhur 25 artistë, me qasjen e tyre të ndryshme ndaj teknikave të pikturës, skulpturës, vizatimit, kolazhit, teknikave eksperimentale dhe grafikës. Ana Ivanovska, Ana Trajkovska, Angelca Stoiljkoviq, Aco Tanevski, Davor Qeshqeq, Dushan Georgievski, Zlatko Gligorov, Zulejha Ali, Ivona Velkovska, Irena Paskali, Jasmina Novkovska, Ljubica Meshkova Solak, Marija Svetievoviq, në Trukulla, ekspozita Jankovska, Nikola Pijanmanov, Pero Kovantsaliev, Sllobodan Zhivkovski, Stefan Dimovski, Stefan Mlladenovski, Stefan Haxhi Nikolov, Tanja Tanevska, Tatjana Maneva dhe Uros Veljkoviq.

Çmimi  për  veprën më të mirë në format  të madh këtë vit do t’i ndahet autorit Slobodan Zhivkovski për veprën “Totalitarizmi demokratik”.

Ekspozita “Formati i madh” do të zgjasë deri më 25 tetor.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе