Projekti “Filmi i animuar maqedonas 1971-1991” hapi edicionin e 19-të të festivalit “Balkanima” në Beograd.

од admin_kult

Me projektin “Filmi i animuar maqedonas 1971-1991”, dje u hap edicioni i 19-të i “Balkanima” – Festivali Evropian i Filmit të Animuar, i cili mbahet nga 4 deri më 9 tetor në Beograd. Projekti përbëhet nga një ekspozitë me artefakte dhe një projeksion filmik i filmave të shkurtër të animuar të krijuar në periudhën 1971-1991 nga pionierët e filmit të animuar maqedonas: Petar Gligorovski, Darko Markoviç, Boro Pejçinov, Delço Mihajlov, Afrodita Markoviq, Mice Jankulovski, Sllavoljub Ignjatovic, Miroslav Grçev dhe Milutin Roganoviç.

 “Filmi i animuar maqedonas 1971-1991, ndërmjet një epoke të artë dhe harresës” përpiqet të plotësojë boshllëkun, të njohë publikun e sotëm me veprat e autorëve dhe t’u japë njohje pionierëve dhe të mëdhenjve të filmit të animuar maqedonas. Realizimi i projektit  është i Ivan Ivanovskit, së bashku me Shoqatën e Kineastëve të Maqedonisë  së Veriut  në bashkëpunim me Sllobodan Jaqoski, Kinematekën e RMV dhe Vardar  film.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе