Përfunduan gërmimet arkeologjike dhe konservimi i kishës mesjetare të Carevi Kulli

од admin_kult

Përfunduan gërmimet arkeologjike dhe konservimi i kishës mesjetare në afërsi të lokalitetit arkeologjik Carevi Kulli në Strumicë.Projekti u zbatua nën udhëheqjen e prof.Dr. Trajçe Nacev,këshilltar konservator,dhe Dr. Dushko Cvetanov,arkeolog-kustos i lartë.

Nga Institucioni Nacional Enti për Mbrojtjen e Monumenteve të Kulturës dhe Muzeu i Strumicës informojnë se janë kryer gërmime arkeologjike për nevojat e ndërhyrjeve konservuese të kishës mesjetare në kuadër të projektit “Konservimi dhe resaturimi i kishës mesjetare në afërsi të lokalitetit Carevi Kulli në Strumicë”.

Projekti u realizua në kuadër të Programit Vjetor të Institucionit Nacional Enti dhe Muzeu i Strumicës,i finacuar nga Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе