Në Bibliotekën Nacionale dhe Universitare ekspozitë digjitale me rastin e 100 vjetorit nga lindja e Blazhe Koneskit

од admin_kult

Biblioteka Nacionale dhe Universitare (BNU) “Shën Klimenti i Ohrit” në Shkup,sot në kuadër të shënimit të 100 vjetorit nga lindja e Blazhe Koneskit,do të vendos një ekspozitë digjitale me përmbajtje multimediale të titulluar “Fondi i BNU – dëshmi për shkathtësinë e Koneskit”,në faqen e saj të internetit dhe të Bibliotekës Digjitale të RMV – www.nubsk.edu.mk dhe www.dlib.mk .

Ekspozita përmban materiale të përzgjedhuara nga fondi i përgjithshëm dhe nga përmbledhjet speciale të BNU “Shën Klimenti i Ohrit,”,vepra të botuara të Blazhe Koneskit,si dhe vepra nga autorë të tjerë për Koneskin,përkthime të veprave të tij në gjuhë të huaja dhe përkthime të tij nga autorë të tjerë,dorëshkrime origjinale nga autori,fotografi,dorëshkrime muzikore dhe partitura të shtypura nga kompozitorë eminent maqedonas,të frymëzuar nga opusi i pasur letrar i Koneskit,regjistrime të shprehjeve të tij,vargje dhe të tjera.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе