Ансамблот на албански песни и игри го освои првото место на фестивал во Бугарија

од admin_kult

Националниот ансамбл на албански песни и игри го освои првото место на Меѓународниот фолклорен фестивал во Велико Трново, Бугарија.

Како што се вели во образложението, Ансамблот е награден за својата професионалност во настапот, одличната изведба на уметниците и за резултатите на менаџментот за што говорат резулатите за само две години од основањето на институцијата.

Ансамблот на албански песни и игри беше дел од меѓународната програма на која настапија фолклорни ансамбли од: Романија, Русија, Хрватска, Бугарија и Северна Македонија.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе