Vazhdon konservimi i Kalasë së Vinicës

од admin_kult

Pas një pauze të gjatë kohore, filloi konservimi i pjesëve të caktuara të Kalasë së Vinicës.Punohet në vazhdimësinë e murit të konservuar nga viti 2000.Për punët është përgjegjëse Qendra Nacionale e Konservimit, në kordinim me Muzeun Lokal Arkeologjik “Terrakota” nga Vinica si dhe Komunën.Ky lokalitet është i njohur sipas ikonave të tij terrakote, të cilat janë trashëgimia kulturore me e eksportuar nga Maqedonia e Veriut dhe Komuna e Vinicës në ekspozitat ndërkombëtare mbarë botën.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе