Vallëzimi spanjoll me Filarmoninë

од admin_kult

,,Vallëzimi spanjoll” është titulluar koncerti i Filarmonisë i cili do të mbahet të enjten(1 tetor) në ora 20, ku do të interpretohen variacione Barok ,,Pasçakona” të kompozitorit maqedonas  Bllagoj Canev dhe ,,Karmen svita” të Bize- Shçedrin. Me orkestrën do të dirigjon Emil Tabakov nga Bullgarija.

Veprat  e Canevit sillen rreth tingullit klasik harmonik dhe melodik, dhe shpesh lajtmotivi, por gjithashtu në thelb i integruar në opusin e tij është frymëzimi nga folklori muzikor maqedonas. Në fushën e muzikës kamertale i realizon arritjet më të rëndësishme krijuese.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе