Me ekspozitën e Svilen Stefanov në QKI në Sofje, vazhdon ,,Lidhje”

од admin_kult

Në galerinë e Qendrës kulturore informative të RMV në Sofje sonte do të hapet ekspozita e piktorit Svilen Srefanov, në kuadër të projektit ,,Lidhja”, i cili është në frymën e lidhjes së veprave të autorëve nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria.

Svilen Stefanov (1966, Sofje) është piktor, historian arti, kritik dhe kurator. Ai jeton dhe punon në Sofje.  Arsimin e tij akademik në Akademinë Nacionale të Arteve në Sofje.  Profesor i historisë së artit të shekullit të ХХ -të. në Akademinë Nacionale të Arteve , Doktor i Teorisë dhe Historisë së Artit. Historia e tij si artist, kurator dhe kritik lidhet me grupin XXL, të formuar në Sofje në 1994.

Pas “Hapësirave të Humbura” nga Marjan Xingarov, kjo është ekspozita e dytë e projektit “Lidhja” e QKI të RSM në Sofje.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе