Me shfaqjen “Kopshti i qershive” të Teatrit Turk të premten vazhdon Teatri i RI i Hapur

од admin_kult

Teatri i Ri i Hapur (TRH) vazhdon të premtem me shfaqjen “Kopshti i qershive” të Teatrit Turk.Deri në fund të blokut të parë të TRH –së,i cili do të zgjasë deri më 1 dhjetor,ka edhe katër shfaqje të tjera,dhe për shkak të shpalljes së tre ditë zie,programi i festivalit ka ndryshime.

Më 27 nëntor me fillim në ora 20:00,në Skenën e re të Teatrit Popullor Maqedonas (TPM) do të shfaqet premiera maqedonase e shfaqjes “Nuk do të jetë fundi i botës” në regji të Nina Nikoliq.

“Arti është dollap” është titulli i shfaqjes së Teatrit të Rinisë Sllave,në regji të Ivan Peternel,që do të shfaqet më 27 nëntor në ora 22:00 në skenën e madhe të TPM-së.

Bloku i parë i TRH-së do të mbyllet me pjesëmarrjen e Teatrit Popullor nga Prilepi me shfaqjen “Glembaevi” në regji të Branko Brazovac,Kjo shfaqje do të shfaqet më 1 djetor me fillim në ora 20:00 në “Frosina”.

Festivali mbështetet nga Qyteti i Shkupit dhe nga Ministria e Kulturës.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе