SHKA “Ilinden” nga Struga feston 38 vjetorin e themelimit të saj

од admin_kult

Shoqëria Kulturore Artistike “Ilinden” nga Struga sot feston 38 vjetorin e themelimit, përkatësisht bashkimin e më shumë organizatave folklorike në një organizatë, në Qendrën Kulturore “Braka Miladinovci”.

Shoqëria numëron 260 antarë aktiv, të ndarë në shtatë grupe vallëzimi, një grup këndimi dhe një orkestër. Së bashku ata performojnë më shumë se 20 shfaqje koreografike nga të gjitha rajonet e vendit.

SHKA “Ilinden” gjatë egzistencës së tij ka realizuar 37 koncerte vjetore solo dhe mbi 3.000 shfaqje në Maqedoni dhe jashtë vendit, duke fituar çmime dhe mirënjohje të shumta.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе