Promovimi i ,,Udhëzuesi për personat me aftësi të kufizuar gjatë vizitës në muze”

од admin_kult

Në hapësirat e IN Muzeu i Republikës së Maqedonisë nesër (2 dhjetor) në ora 13 do të promovohet ,,Udhëzuesi  për persona me aftësi të kufizuara gjatë vizitës së Muzeut”.

Bëhet fjalë për publikim të parë kushtuar  punonjësve të muzeut  në vend, ku çdo ditë personat me aftësi të kufizuar vijnë në mënyrë të organizuar.

Udhëzuesi do tu mundësojë të punësuarve në muze të marinë njohuri themelore për personat me aftësi të kufizuar dhe karakteristikat e tyre,përmasimin e qasjes deri te ekspozitat e muzeut dhe rregullimin e tyre adekuate  në përputhje me nevojat e këtyre personave si dhe marrjen e informacioneve të nevojshme për metodat themelore dhe teknikat e punës. Autor i Udhëzuesit është: Emilija Georgieva dhe Suzana Markovska.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе