Fillon festivali i letërsisë “Tregim tjetër”

од admin_kult

Festivali i letërsisë “Tregim tjetër”,do të zhvillohet nesër dhe pasnesër në Shtëpinë e Pionerëve në“Karposh” në Shkup.

Temë e festivalit të këtij viti janë librat me figura.Festivali do të përpiqet të ofrojë një qasje të freskët ndaj zhanrit të librit me figura përmes risive multimediale dhe performative.

Fesrivali do të hapet me promovimin e numrit më të ri të revistës “Margina”,e shoqëruar me ekpozitën “Shtatë ilustrues bashkëkohor maqedonas”.Ngjarja kryesore do të jetë “Leximi i librave të preferuar me figura”,në të cilin do të marrin pjesë lexues më të përkushtuar nga sfera të ndryshme profesionale.Në ditën e dytë do të zhvillohet promovimi i edicionit të ri “Blej të vjetra” e botuar nga “Templlum” e cila lidh tekstet klasike për fëmijë nga autorë të rëndësishëm maqedonas ,të maskuara në ilustrime otigjinale nga artisë të rinj maqedonas të artit figurativ.Do të mabahet dhe projeksioni i tre video librave të animuar si dhe shfaqje kamishibai (Teatri Japonez i figurave) me qëllim zbulimin e dimensioneve të reja të librave me ilustrime.

Fitues i çmimit kryesor të festivalit këtë vit është shkrimtari bullgar Georgi Gospodinov.Fitues të derimëtanishëm të çmimit janë: David Albahari,Vlada Urosheviq,Ola Saviçeviq Ivançeviviq,Nenad Veliçkoviq dhe Jana Bauer.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе