Vdes  shkrimtari Vidoe Vidiçevski

од admin_kult

Skrimtari Vidoe Vidiçevski vdiq në moshën tetëdhjetë e nëntë vjeç, na informuan nga Shoqata e Shkrimtarëve të Maqedonisë.Vidoe Vidiçevski është lindur në Ohër, në vitin 1931. Pas tij është një opus i pasur dhe i larmishëm si një poet, tregimtar dhe autor i dramës. Në poezi debutoi me përmbledhjen e poezisë ,,Mëngjesi i but blu,, në vitin 1959. Pastaj i boton librat poetike ,,Pasazh i mbrëmjes së qytetit”, ,,Këngët e Vërshimit”, ,, Thënia e profetit të vonuar”, ,,Ju”, ,,Kanë qenë buzë liqeni”.

Poezia e tij është përkthyer në gjuhën Italiane, frënge, ruse, turket dhe rumune. Është autor i përmbledhjes së tregimeve,, Robërit e lojërave të mbrëmjes” dhe të dramave ,, Brigjet janë të trazuara” dhe ,,Balada e stuhisë”. Ka qenë themelues dhe drejtori i parë i Radio Ohrit, drejtor i Pallatit të Kulturës së Ohrit një ndër themeluesit e ,,Vera e Ohrit” udhëheqës i tij, si iniciator për themelimin e manifestimit ,,Prliçevibesedi”

Për veprimtarin e tij ka fituar një numër çmimesh, mes tyre edhe çmimin e RTSH  në Mbrëmjet e Poezisë Strugane, çmim për libër më të mirë midis dy panaireve çmimi i 7 Nëntorit të Ohrit, çmimin ,,Dialog” për libër më të mirë të poezisë për vitin 2009 dhe  çmimi ,, Hekuri letrar”, të cilën Shoqata e Shkrimtarëve të Maqedonisë për një opus poetik me vlera të larta estetike.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе