Stafi kamertal maqedonas trio AURA do të mbajë koncert në Beograd

од admin_kult

Stafi kamertal maqedonas trio Auro sot në Beograd do të mbajë koncert me ftesë të festivalit ndërkombëtar BUNT. Trio në skenën e beogradit do të prezantohet me vepra nga Lefevr,Koetsier, Dimushevski dhe Piacolla kurse koncerti do të mbahet në sallën e njohur Guarnerius.

,,Aura” e përbëjnë tre artistë muzikor maqedonas- flautistStrashoTemkov, pianiste Ana Gaceva dhe fagot MarjanMilloshevski. Të tre punojnë si profesorë në Fakultetin e Artit Muzikor në Shkup. Kanë realizuar recitale të shumta si solist dhe muzikant kamertal në Amerikë, Francë, Gjermani, Austri, Angli, Bullgari, Azi, Afrikë, Serbi, Slloveni për të cilat marrin vlerësime pozitive.

Trio AURA ka një aktivitet të gjatë dhe të pasur të koncerteve, duke interpretuar vepra nga të gjitha epokat dhe stilet muzikore. Ato shpesh promovojnë vepra premierë nga kompozitorë maqedonas, të shkruara special për këtë staf. Muzika e tyre kamertale e përbashkët  karakterizohet nga një ndjenjë e fortë e ekspresivitetit,  simbiozë muzikore dhe kompaktësia e tingullit dhe shprehjes.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе