Pas dy vitesh pauzë prapë IFAD „Stobi 2021“

од admin_kult

Me shfaqen premierë „Orestia“, koproduksion i ENQK „Jordan haxhi Kostadinov – Xhinot“ dhe Operës kombëtare të baletit  nga Shkupi, sonte ( 3 gusht) në hapësirën e Pallatit të Teodisanit në lokalitetin arkeologjik „Stobi“, në orën 21, solemnisht do të hepet i 18-ti me radhë, festivali internacional i dramës antike „Stobi“.

Në suaza të festivalit, në të cilin përveç nga vendi do të paraqiten në skenë dhe ansamble tetarale na Austria dhe Bosnja e Hercegovina në koproduksion me tetatrin maqedonas, përveç shfaqjeve do të ketë edhe promovime të publikimeve nga shfaqjet dhe projeksiont e filmave dokumentarë.

Sikurse deri më tani, në festival, i cili realizohet në mbështetje finansiare të Ministrisë së Kulturës dhe Komunës e Velesit, do të ndahen çmimet „Granpri“ për shfaqjen më të mirë, çmimi për rolin më të mirë femëror dhe mashkullor dhe për regjinë më të mirë. Komisioni i festivalit përbëhet nga Vasil Zafirçev, Roza Trajçevska dhe Keti Borisovska.

Për shkak të pandemisë numri i publikut i shfaqjes në Stobi do të jetë 200 shikues, duke respektuar masat për mbrojtje nga Kovid -19, ndërsa në sallën e teatrit të Velesit, kapaciteti do të jetë 30 përqind. Biletat mund të rezervohen dhe blihen në biletarinë e teatrit. Transport të organizuar, sikurse vitet e kaluara për në Stobi, sivjet nuk do të ketë.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе