Petar Andonovski fitues i çmimit Evropian të Letërsisë

од admin_kult

Shkrimtari maqedonas Petar Andonovski për romanin e tij ,,Friga nga barbarët”, botuar nga ,,Ili-Ili”, është fitues i çmimit Evropian të literaturës. Së bashku me të, laureatë janë edhe 13 shkrimtarë evropian.

Përveç Andonovskit, në zgjedhje më të ngushtë për çmim janë edhe tre shkrimtarë maqedonas – Davor Stojanovski me ,, Ngushllim për të zhveshurit” , Gjorgji Krstevski me ,,Ana tjetër” dhe Mihajllo Sviderski me ,, Ditët e fundit të Hans”. Në zgjedhjen më të ngushtë ishin 47 autor nga 13 vende evropiane.

Fitues të deri më tanishëm të çmimit të letërsisë të BE ishin Goce Smilevski në 2010 për veprën e tij ,,Motra e Zigmund Frojd” dhe Lidija Dimkovska në 2013 për ,, Jeta Rezervë”.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе