Dita ndërkombëtare e muzeut – 18 maj

од admin_kult

Më shumë se pesëdhjetë vjet, muzetë  në të gjithë botën e shënojnë 18 majin si ditë ndërkombëtare të muzeut.

Këtë vit për shkak të situatës së re shkaktuar nga koronavirusi qasja fizike deri te procedurat e përhershme, ekspozita tematike dhe përmbajtje tjera të muzeut janë të pamundura, dhe për herë të parë në kohë të pacaktuar janë anuluar edhe takimet tradicionale, promocionet, konsultimet si dhe çmimet për punëtorët e muzeut.

Sidoqoftë edhe në këto kohë krize, muzetë gjejnë mënyrë për të paraqitur disa nga trashëgimit kulturore për të cilën kujdesen. Për këtë qëllim, përmes profileve elektronike të tyre dhe dokumentarëve muzetë 18 majin do të shënojnë në përputhje me temën e këtij viti “ Muzetë për Barazi: Diversitet dhe Përfshirje.

Dita ndërkombëtare e Muzeut u krijua në Ansamblene Përgjithshme të Këshillit Ndërkombëtar të Muzeve ( ICOM ), mbajtur në Moskë në vitin 1977, me qëllim që të tërhiqte vëmendjen e publikut në të gjithë botën për punën e tyre.

Nga ajo kohë institucionet e muzeut kanë hapur tradicionalisht dyert e tyre dhe kanë mundësuar hyre të lirë për vizitorët, vendosjen e ekspozitave, organizimin e promocioneve ose ngjarje tjera, me qëllim që të afrojnë trashëgimin kulturore të lëvizshme pranë audiencës më të gjerë.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе