Mbrëmjet online të operës së Majit 2020

од admin_kult

Këtë vit Mbrëmjet e operës së majit do të shënohen në një mënyrë tjetër. Në kanalin zyrtar  në YouTube publiku do të ketë mundësi të përcjell  10 shfaqje të Operës dhe Baletit Nacional, tetë opera dhe dy balete.

“Për fillim, me 9 maj do të mund ta ndiqni premierën digjitale të produkcionit më të ri të operës “Karmen”, me 12 maj performancën e baletit “Rajmonda”, 15 maj “Turandot”, 17 maj “Kavaleria Rustikana” dhe koncerti i operës me rastin e 70 vjetorit të artit të operës.

Me 19 maj do të keni mundësi që ta ndiqni koncertin e baletit “Perlat e baletit”, ndërsa me 22 maj operën “Faust”. Me 24 maj, me rastin e festës Shën Kirili dhe Metodi do të keni mundësi ta ndiqni operën “Lidija nga Maqedonia” nga Risto Avramovski.

Opera “Adriana Lekuvrev” do të emitohet me 26 maj, ndërsa opera “Traviata” me 29 maj. Për fund tradicionalisht, ashtu siç do të mbyllnim festivalin Mbrëmjet e operës së majit, në 31 maj do të emitohet opera “Aida”, njoftuan nga OBN.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе