Në Paris ekspozitë nga Petra Jovanovska

од admin_kult

Në Galerinë “Apstrakt projekt” në Paris,Francë,nesër më 7 korrik do të jetë e vendosur ekspozitë nga artistja e artit figurativ Petra Jovanovska.Në ekspozitë përpos veprave të Petra Jovanovskës,do të prezantohen edhe një pjesë nga krijimtaria e Slagjana Matiq – Trstenjak.Veprat e tyre u përzgjodhën nga Këshilli i Artit të Galerisë në Paris.

Petra Jovanovska është e lindur më vitin 1972 në Republikën Çeke.Ka diplomuar në Fakultetin e Artit Figurativ.Deri më tani ka realizuar 50 ekspozita personale në Francë,Gjermani,Kroaci,Poloni,Republikën Çeke,dhe ka marrë pjesë në mbi 300 ekspozita në grupe,koloni arti,simpoziume dhe të ngjajshme.Prezantimi në Paris realizohet nën mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе