KONCERT I SANDRA MITROVSKA DHE DAMIJAN POPOVSKI

од admin_kult

Në hollin e Qendrës për kulturë,, Marko Cepenkov në Prilepsot(29 tetor) nga ora 19 do të mbahet koncert nga sopranoja SandraMitrovska dhe tenori DamjanPoposki, në bashkëpunim të pianistit JaninkaNevçeva.

Në program janë veprat nga Puçini, Shtraus,Vagner,Lehar.

Mitrovskaka diplomuar në Akademinë e Muzikës në Shkup. Ajo ka kryer studimet plotësuese nën monitorim të tenorit dhe pedagogut StojanStojanovGançev në Zagreb. Deri më tani ka interpretuar në koncerte gala të operës dhe është fitues të disa çmimeve.

Popovski ka diplomuar në Nju Jork. Studimet i ka vazhduar duke punuar me emra eminent nga bota e operës. Në LNÇ debutoi në rolin e Malkom në Magreb. Ka performuar në Amerikë, Kanada, Itali, Gjermani dhe Greqi.

Nevçeva ka mbaruar studimet në FAM në Shkup, dhe pesë vjet e ka studiuar muzikën kamertale dhe repertor në piano solo në Paris. Deri më tani ka performuar në të gjithë vendin dhe jashtë vendit.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе