Ekspozitë jubilare nga SHAFM me rastin e 75 viteve të egzistencës

од admin_kult

Me ekspozitë të madhe të veprave nga anëtarët,nga themelimi e deri më sot, Shoqata e Artistëve të Artit Figurativ të Maqedonisë (SHAFM) sot (1 dhjetor) do të shënojë 75 vite nga ekzistenca e tij.Jubileu do të kremtohet me ekspozita në dy objektet e Galerisë Nacionale – Çifte hamam dhe Stacioni i vogël.Hapja solemne është në ora 20:00 në Çifte hamam,ndërsa po të njëjtën ditë mund të vizitohet dhe ekspozita në Stacionin e vogël.

Në kuadër të ekspozitës do të prezantohet veprimtari e pasur krijuese – piktura, skulptura, grafikë, vizatime, instalime, tapiseri – nga afër 300 autorë, duke filluar nga themeluesit e SHAFM-së, përmes doajenëve të shquar që hapën rrugën dhe lanë gjurmë të forta në skenën e artit bashkëkohor, brezi i mesëm i artistëve të shquar, e deri tek brezi i ri që përfaqëson të ardhmen e SHFM-së.

Ekspozita do të realizohet në përputhje me protokollet për mbrojtje nga KOVID – 19-të.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе