Ekspozita ,,Heshtja skenike” në produksion të TMK

од admin_kult

Për shkak gjendjes së virusit korona, ekspozita ,,Heshtja në Skenë” vetëm online  në formën e fotove dhe si video e postuar në YouToube  në kanalin e Teatrit Kombëtar Maqedonas.

Ekspozita e cila është në produksion  të TKM,  është një dëshirë dhe motiv që teatri të kthehet në skenën ku përket, një përpjekje për të rindërtuar shfaqet që janë në repertorin aktual të TKM përmes kostumeve, skenografisë dhe /ose rekuizitave. Nga TKM informojnë se në këtë vit ku teatri e feston 75 vjetorin e tij, nëpërmjet fotove dhe videove të DraganGajiq tregohet fuqia e aktorit koncepti i regjisorit, historia e autorëve dhe  kreativiteti i autorëve të skenografisë dhe dizajnit të kostumografisë.

Në ekspozitë, bazuar në një ide dhe në realizim të IvanaJarçevska dhe MillaAngjekoviq, të prezantuar me kostume ku luajnë aktorët e TKM, skenografinë: NikollaToromanov, IlinaAngellovska, SvenJonke, KostantinTrpenoski, Vishnja Vujoviq, LorencoBançi, VlladimirZhernovski dhe ValentinSvetozarev; dhe kostumograf: MarijaPupuçevska, IlinaAngellovska, SnezhanaPeshiq-Raiq, SvillaVelliçkova, Roza Trajçevska-Ristovska, IvanaKaranfillovska-Ugurovska, AleksandarNoshpall, ManuellaPalladin, LidijaGeorgieva, Kokev dhe Kadriu, Elena Pandeva, AntonijaGuginska-Jordanoska dhe Elena Vangellovska.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе