Hulumtime arkeologjike në lokalitetin e Kalasë së Samoilit

од admin_kult

Filluan hulumtimet sistematike arkeologjike vjetore në lokalitetin e Kalasë së Samoilit – citadelë.Siq njoftuan nga Enti dhe Muzeu i Ohrit,pas pastrimit të rrënojave nga gërmimet më të vjetra nga gjysma jugore e citadelës,është filluar me rrihulumtim të mbetjeve të objektit nga shek XIX,i cili është një nga pallatet /oboret madhështore të udhëheqësit të atëhershëm të Ohrit,Xheladin beut.Hulumtimet udhëhiqen nga Anatoli Arnaudoski,kurator i lartë në Entin dhe Muzeun e Ohrit.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе