Ekspozita e veprave nga punëtoria e gjashtë e Qeramikës në Kërçovë

од admin_kult

Në sallonin e artit nga Qendra e Kulturës, në Kërçovë u hap ekspozita e punimeve të punuara në punëtorinë e gjashtë të Qeramikës për të Rinj, i cili në fillim të tetorit punoi në fshatin Vraneshtic,Kërçovë.

Pjesëmarrës të kësaj punëtorie ishin nxënës të shkollave të mesme nga SHKM ,,Mirko Millevski” dhe SHKM ,,Drita” Kërçovë dhe  ,,Llazar Liçenoski” nga Shkupi, të cilët kanë pasur obligim të punojnë tre sende nga qeramika. Projekti ka për qëllim për të kontribuar në dispersion dhe zhvillim rural, kryesisht për mbijetesën e traditës autentike, e cila do të mundësojë një zhvillim më të madh ekonomik dhe kulturor dhe do të inkurajoj të rinjtë të qëndrojnë në vend.

Projekti është në organizim të Qendrës për Kulturë në Kërçovë, financiarisht mbështet nga Ministria e Kulturës. Në Vraneshticë ky zanat ka ekzistuar me shekuj dhe poçarët e rij dhe të talentuar do të jenë pasardhëse e kësaj zeje antike, fillimet e të datojnë që nga 5,000 vjet më parë.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе