Zëvendësministri Luçi në hapjen e  „Eko sistemet bashkëkohore” në MAB

од admin_kult

Zëvendësministri i Kulturës, Daim Luçi, mori pjesë në hapjen e ekspozitës „Eko sistemet bashkëkohore” në Muzeun e Artit Bashkëkohor. Ekspozita është projekt i përbashkët i artistëve italian Roberto Geci dhe Antonio Masaruto në të cilin arti dhe ekologjia dialogojnë, skulpturat dhe instalimet e krijuara gjatë qëndrimit të tyre në Parkun Kombëtar të Malit Sharr.

Me këtë ekspozitë, autorët inkurajojnë ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e trashëgimisë natyrore të vendit tonë. Disa instalime do të lihen në tokën ku janë krijuar, disa do t’i dhurohen MAB-së. I gjithë projekti është në bashkëpunim me Parkun Kombëtar „Mali Sharr”, Klubin Alpinistik të Lubotenit dhe Shoqërinë Ekologjike të Maqedonisë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе