Përfundon festivali i sivjetmë  i filmit në Shkup

од admin_kult

Me projeksionin  e filmave të programeve Filmi botëror dhe 100 vjetori i lindjes së Federiko Felini sonte mbyllet edicioni i 23 i Festivalit të filmit Shkup.

Programin e mbyllë filmi britanik ,, Franc Laj” (2019) dhe krye vepra nga Felini,, Tetë e gjysmë “(1963).

Festivali i filmit në Shkup, në edicionin e 23 ofroi më shumë se njëzet filma artistik dhe dokumentar të ndarë në tre programe: Panorama e filmit botëror, Ditët e kuir kinemasë dhe  Programi retrospektiv të filmave të Federiko Felini në bashkëpunim me Kinotekën e Maqedonisë së Veriut.

Festivali në kuadër të programit të tij vjetor e shënon njëqind vjetorin e lindjes së shkrimtarit, skenaristit  dhe regjisorit  të filmit Sllavko Janevski.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе