Mbaroj Festivali Ndërkombëtar i Filmit Evropian ,, Sidnejs”

од admin_kult

Me premierën e filmit ,, Homo” të Igor Ivanov Izi, në hapësirë të hapur në kulmin e QTQ, si dhe me koncertin e Shoqërisë së xhaz-muzikantëve dhe orkestrën me harqe  në parkun QKM, mbrëmë u mbyllë Festivali Ndërkombëtar i Filmit Europian ,,Sidnejs”.

Programin garues të festivalit e përcjelli gjiri komisioni në përbërje të labina Miteva-aktore dhe producentë , Bllagoja Veselinov-aktor dhe Knut Elsterman-regjisor, i cili i ndau çmimet në vijim:

Përzgjedhjen zyrtare, çmimi ,,Yll i Artë” për film më të mirë fitoi filmi ,,Gagarin” në regji të Fani Lijatar dhe Zheremi Truli, në ,,SEE programi” çmimin ,,Dielli i Artë” për film më të mirë e fitoi filmi ,,Oaza” në regji të Ivan  Ikiq, kurse mirënjohje speciale nga ,,SEE program” iu nda filmit  ,,Mater” në regji  të Jure Pavlloviq.

Këtë vit Festivali i 19 Ndërkombëtar i Filmit Evropian ,,Sidnejs”, i cili u mbajt me një termin të zhvendosur, i ndjekur nga më shumë se 5000 njerëz, të cilët shijuan projeksionet në nën qiellin e pastër. Në kuadër të repertorit  e festivalit  i cili u zhvillua nën moton ,,Film në çdo ekran” në nëntë lokacione në Shkup janë realizuar 40 projeksione të filmit dhe tre koncerte të përqendruara në produksionin e filmit vendor.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе