“Tingulli hyjnor i Mahler” në Filharmoni

од admin_kult

Sonte nën dirigjim të maestro Gabriel Babeshalea,Filharmonia do të zhvilloj një koncert me titull “Tingulli hyjnor i Mahler”.Do të jetë e ekzekutuar Simfonia e katërt,një kryevepër nga kompozitori austriak Gustav Mahler,ndërsa si soliste do të performojë sopranoja Milena Arsovska.

Simfonia është në aranzhman të Ian Farington,i cili ka bërë përshtatjene interpretimit për  një orkestër më të vogël.Egzistojnë më shumë aranzhmane për këtë simfoni.Njëra prej tyre është edhe aranzhmani i Ian Farington,i shkruar për një ansambël prej 15 interpretues.Duke mbajtur karakterin e veprës origjinale dhe duke e trajtuar secilin interpretues si solist,Farington ka aritur ti zbulojë edhe aspektet më pak të fshehta të Simfonisë numër katër,që dëgjuesi vështirë mund ti vërej gjatë ekzekutimit të veprës origjinale.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе