Simpozium ,,Çehov në skenën e Maqedonisë 1945-2020”

од admin_kult

Me 30 dhe 31 tetor në Shkup, në Kinemanë e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbahet simpozium shkencorë në temë ; ,,Çehov në skenën e Maqedonisë 1945-2020” të organizuar nga Dr Nelko Nelkovski, regjisor dhe teatrolog . Qëllimi i simpoziumit është ta hulumtojë praninë e veprave artistike të përgatitura nga ky autor, të njëjtat ti interpreton dhe të studioj  ndikimin  e tyre në artet e përgjithshme skenike në vendin tonë.

Simpoziumi do të mbahet i kombinuar, drejtpërdrejtë në Kinemanë e RMV dhe online dhe do të marrin pjesë studiues eminent nga vendi jonë dhe rajoni.

Simpoziumi realizohet me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе