Radovan Pavlovski – fitues i Statutit “Blazhe Koneski” për vitin 2020

од admin_kult

Poeti dhe akademiku Radovan Pavlovski është fitues i Statutit “Blazhe Koneski” e cila ndahet çdo pesë vjet nga Shoqata e Shkrimtarëve të Maqedonisë.

Pesë vjet më parë Shoqata e Shkrimtarëve të Maqedonisë filloi traditën e dhënies së Statutit me emrin e shkrimtarit dhe gjuhëtarit tonë të shquar – Blazhe Koneski. Statuti jepet për arritjet kryesore kreative të një karakteri paradigmatik, të cilat kanë lënë gjurmë të qëndrueshme në proceset e zhvillimit të letërsisë maqedonase dhe që kanë probleme të njohura në qendrat letrare dhe kulturore në Evropë dhe botë. Fituesi i parë në vitin 2015 ishte poeti dhe akademiku Mateja Matevski.

Fituesi i këtij viti, Radovan Pavlovski, është një nga poetët maqedonas më të përkthyer dhe më të vlerësuar. Në përputhje me kushtet e diktuara nga pandemia, Shoqata e Shkrimtarëve të Maqedonisë, solemnisht do t’i dorëzojë Statutin Pavlovskit në Shtator të vitit 2021 në Nebregovë, vendlindja e Koneskit.

Në ndërkohë, SHKM-ja është duke përgatitur numrin e parë të shfaqjes së modës “Stozher” për vitin e ardhshëm, në të cilin fokusi është në Radovan Pavlovski.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе