Promovim i librave “Manastiri Funterabija” dhe “Vilino” në Qendrën Kulturore Maqedonase në Sofje

од admin_kult

Në Qendrën Kulturore Informative të R. së Maqedonisë së Veriut në Sofje,sot më 7 qershor në ora 18:30 do të mbahet promovimi i librave “Manastiri Funterabija” dhe “Vilino”, në prani të autoreve Jagoda Mihajlovska – Georgieva dhe Vinka Sazdova.Librat janë të botuara nga shtëpia botuese “Persej” nga Sofja.

Jagoda Mihajlovska – Georgieva është fituese e disa çmimeve të rëndësishme,ndër të cilat:“Romani i vitit” për “Indigo Bombaj”,”Mirrënjohje të Racint” për “Guri i ditës tënde” dhe “Stale Popov” për “Manastiri Fuentarabija”.Të tre romanet janë të përkthyera në gjuhën bullgare.

Vinka Sazdova ka mbaruar psikologjinë,ka punuar si gazetare dhe botuese.Në vitin 1999 e themeloi Qendrën botuese “TRI”.Ka botuar pesë romane,në mes të cilave “Çaji i fundit” dhe “Vilino” janë botuar në gjuhën bullgare.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе