Promovim i përmbledhjeve audio vizuele nga poezia e Blazhe Koneskit

од admin_kult

Në oborrin e Ministrisë së Kulturës,sot më 08.07.2021,me fillim në ora 20.00 do të zhvillohet promovim i përmbledhjeve audio vizuele të poezisë së Blazhe Koneskit,si dhe të përmbledhjeve të shkurtëra për jetën dhe veprën e të madhit të gjuhës dhe kulturës bashkëkohore maqedonase.

Videot janë të përgaditura në kuadër të programit “Viti 2021 në nder të Blazhe Koneskit”,i cili është pjesë e Kalendarit të jubileve të rëndësishme të mbështetura nga UNESCO,dhe me rastin e kremtimit të jubileut të madh – 100 vjetorit nga lindja e poetit,maqedonasit,akademukit,njërit prej kodifikuesve të gjuhës letrare maqedonase.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе